Masaż
Masaż jako forma leczenia był znany i praktykowany już w czasach starożytnych, z jednej strony jako element codziennej higieny, z drugiej jako profesjonalny zabieg medyczny. Współczesna medycyna coraz bardziej docenia jego zalety i korzyści w leczeniu i profilaktyce wielu chorób. Stanowi on uzupełnienie leczenia farmakologicznego, jest stosowany jako element postępowania przed i pooperacyjnego.
Istotne znaczenie ma także jego funkcja relaksacyjno-kosmetyczna. Masaż reguluje napięcie mięśniowe i sprawia, że czujemy się rozluźnieni, odprężeni i odstresowani. Masaż manualny poprawia też ogólną kondycję organizmu poprzez zwiększenie odporności.
Leczy i relaksuje nie tylko ciało, ale także wywiera pozytywny wpływ na sferę psychiczną i emocjonalną.
Wykonujemy: masaż leczniczy, masaż relaksacyjny częściowy, drenaż limfatyczny.
Masaż leczniczy ma na celu leczenie poszczególnych zaburzeń organizmu poprzez wykonanie określonych zabiegów manualnych polegających na szczypaniu, głaskaniu i ugniataniu ciała.
Wskazania: złamania kości, stłuczenia, skręcenia, stany pooperacyjne, przewlekłe zapalenia stawów, mięśni, ścięgien, wady wrodzone oraz zaburzenia rozwoju narządu ruchu, zespoły bólowe kręgosłupa, porażenia i niedowłady, przewlekła niewydolność krążenia.
Masaż leczniczy w dziale rehabilitacji, wykonywany jest codziennie od poniedziałku do piątku w godz 8.00 do 18.00.
Pracownicy wykonujący ten zabieg:
- mgr Bartłomiej Rak
- mgr Natalia Sitarz
- mgr Agnieszka Stefaniak
- tech. Agnieszka Wójtowicz
Początki historyczne masażu wywodzą się z czasów starożytnych. Jego początki wywodzą się z Indii i Chin, stanowił on naturalną metodę leczniczą. Hipokrates również wskazywał korzystny wpływ masażu na nie które jednostki chorobowe. Średniowiecze spowodowało zastój nauk medycznych więc i masaż przestał być stosowany jako technika lecznicza. Dopiero wiek XVI przynosi na nowo rozwój tej techniki. Francuski lekarz Ambroży Pare opisał swoje obserwacje, podczas stosowania masażu u osób po operacjach i ogłosił masaż oficjalną metodą leczenia.
Masaż leczniczy ma na celu leczenie poszczególnych zaburzeń organizmu poprzez wykonanie określonych zabiegów manualnych polegających na szczypaniu, głaskaniu i ugniataniu ciała.
Poprawnie wykonywany masaż leczniczy najlepiej jest wykonywać w seriach( podstawową serią jest 10 zabiegów). Dopiero po wykonaniu takiej serii możemy oczekiwać leczniczych efektów. Metodą tą leczy się przede wszystkim stany chorobowe przebiegające w sposób przewlekły.
Podstawę do wykonania zabiegu masażu leczniczego powinno stanowić zawsze zlecenie lekarskie oparte o rozpoznanie kliniczne i wskazania oraz przeciwwskazania do jego stosowania.
WSKAZANIA DO MASAŻU LECZNICZEGO:
- złamania kości
- stłuczenia, skręcenia
- stany pooperacyjne
- przewlekłe zapalenia stawów, mięśni, ścięgien
- wady wrodzone oraz zaburzenia rozwoju narządu ruchu
- zespoły bólowe kręgosłupa
- porażenia i niedowłady
- przewlekła niewydolność krążenia
PRZECIWWSKAZANIA OGÓLNE DO MASAŻU LECZNICZEGO:
- przerwanie ciągłości skóry pacjenta, rany
- zmiany ropne
- nie zagojone blizny
- stany gorączkowe
- czynne przetoki, zmiany nowotworowe (UWAGA! CZERNIAK!)
- zmiany zakrzepowe - zapalenie żył
- żylaki
- stany krwotoczne (zwłaszcza pochodzenia naczyniowego)
- kamica nerkowa, kamica pęcherzyka żółciowego
Kontakt
(81) 740 22 88
8:00-18:00
8:00-18:00
Zapewniamy 23 gabinety specjalistyczne
Doświadczony zespół lekarzy spacjalistów zadba o zdowie całej rodziny.